Zmierzch nad Warszawą

Dawno nie byliśmy na drugim brzegu Wisły, więc pora to nadrobić.

Dziś jedno z klasycznych ujęć centrum z praskiego brzegu Wisły, w ostatnich promieniach zachodzącego słońca.

Warto zwrócić uwagę na zaawansowanie prac przy renowacji zamkowego Ogrodu Dolnego, u podnóża Arkad Kubickiego. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2017, potrwają blisko dwa lata, a większość kosztów sfinansuje Unia Europejska.

Ogród Dolny Zamku Królewskiego zajmuje obecnie ok. 1,9 ha między Arkadami Kubickiego a Wisłostradą. Kiedyś był większy, ale jedną trzecią jego powierzchni odcięto po wojnie pod budowę ślimaka Trasy W-Z. Projekt urządzenia ogrodu przygotował w latach 30. XX w. architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Środek terenu zajął wielki trawnik (tzw. wgłębnik), po bokach zaś posadzono szpalery strzyżonych grabów (tzw. boskiety). Planowano też uruchomienie fontann, ustawienie kamiennych waz i budowę amfiteatru od strony Wisły, ale wojna przerwała realizację projektu Szyszko-Bohusza. Potem już do niego nie wracano. Po 1945 r. Ogród Dolny nie był restaurowany. Jego teren wykorzystywano jako zaplecze odbudowy Starego Miasta. Z tamtego czasu pochodzi składowane w ziemi gaszone wapno. Z przedwojennych nasadzeń do dziś zachowały się dwa grabowe boskiety (tuż po wojnie były jeszcze wszystkie cztery).

Ogród Dolny urządzony zostanie według nowego projektu, opartego jednak na koncepcji Adolfa Szyszko-Bohusza. Jego autorzy – Jakub Zemła i Tomasz Zwiech z pracowni Ogród, Park, Krajobraz – w centralnej części założenia przywracają porośnięty trawą wgłębnik. Poziom tego zielonego placu wyznaczono metr poniżej obecnego poziomu gruntu. Teren wokół wgłębnika będzie się stopniowo podnosił. Im dalej od środka ogrodu, tym wyższa będzie także roślinność – począwszy od bylinowych rabat, poprzez 1,5-metrowe i 3-metrowe żywopłoty, kończąc na 6,5-metrowych boskietach. Architekci zaprojektowali także taras z 12 fontannami i wtopioną w zieleń galerię 24 posągów wybitnych Polaków od 1795 r. do 1939 r.

(źrodło: warszawa.wyborcza.pl)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.