Pora na kolejne materiały z dzisiejszej porannej sesji – tym razem odcinek „budowlany” 🙂
Będąc nad rondem Daszyńskiego nie mogliśmy odmówić sobie wykonania kolejnej panoramy sferycznej. A jest na co popatrzeć, bo to chyba jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejsc w stolicy. Jeśli uwzględnić rozkopany chodnik, to prace budowlane trwają z każdej strony ronda. I to nie byle jakie prace – już wkrótce wyrosną tu kolejne wieżowce, które diametralnie zmienią panoramę Warszawy. W powstających tu drapaczach chmur zmieści się więcej biur niż w całej Łodzi.
We wrześniu 2017 zaczęła się budowa 195-metrowego wieżowca Skyliner, a grupa Asbud ogłosiła, że kupiła tuż obok 17 tys. m kw. i planuje w tym miejscu budowę kompleksu mieszkalnego składającego się z dwóch 30-piętrowych wieżowców. Taka liczba pięter oznacza, że będą to kolejne w tym rejonie ponadstumetrowe budynki. Oprócz Skylinera (195 m) w tym samym narożniku firma Ghelamco buduje już The Warsaw Hub (dawniej Sienna Towers). To biurowo-hotelowy kompleks dwóch wieżowców o wysokości 130 m i jednego 85-metrowego.
Po drugiej stronie Towarowej, w miejscu centrum handlowego Jupiter, firma Griffin Real Estate planuje budowę dużej galerii handlowej. Między nią a Prostą zmieści się jeszcze 173-metrowy Spinnaker Tower (Ghelamco). Budowa już trwa.
Po drugiej stronie ul. Prostej, w północno-wschodnim narożniku widać już kształt biurowca o nazwie Generation Park. To na razie niższy budynek z zaprojektowanego w pracowni JEMS kompleksu firmy Skanska. Uzupełni go 180-metrowy wieżowiec. Całość powstaje w miejscu zburzonej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej. Działka graniczy z gotowym już 180-metrowym Warsaw Spire (z iglicami 220 m).
W sumie do tej pory przy jednym rondzie powstało lub buduje się sześć ponadstumetrowych wieżowców. Transakcja Asbudu oznacza, że dołączą do nich jeszcze dwa. Budowa ma się zacząć w przyszłym roku i potrwać dwa lata. Ukończenie większości wieżowców w tym rejonie planowane jest na lata 2019-20.
Na Wolę przenoszą się gracze światowego formatu. Dwa ostatnie piętra w Warsaw Spire wynajął Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, który ostatnio mocno rozbudowuje polski oddział.
Coraz głośniej mówi się, że w miarę zbliżającego się brexitu Warszawa może przyciągać część firm z londyńskiego City, stając się coraz ważniejszym centrum finansowym przynajmniej w naszej części Europy.
(źródło wyborcza.pl Warszawa)